29 september 2017
kl 19.00 - 01.00
avvikande tider förekommer

Sätter vi eld på Konstnatten !
Där du finner de 21 eldarnas sken
är Du välkommen i






SAMLINGSUTSTÄLLNING
I KONSTHALLEN
Västerlånggatan i norra änden
MÖRBYLÅNGA

VERNISSAGE
Lördag 23/9 11.00 - 17.00
ÖPPET
Söndag 24/9 11.00 - 17.00
Torsdag 28/9 11.00 - 17.00
KONSTNATTEN
Fredag 29/9 11.00 - 23.00
Lördag 30/9 11.00 - 17.00
Utställare med öppet till kl 01.00 ingen markering. Övriga markerade med tid.
KARTA DELTAGARE 2017


MÖRBYLÅNGA VENTLINGE BLÄSINGE
1 SAMLINGSUTSTÄLLNING 23 29 Norrgården Gårdsbutik 50 Atelje Himlavid23
2 Kulturdagarna - Parken 23 30 Majslabyrinten 51 Sylvias Konst 24
3 Atelje 3 Hedin GRÖNHÖGEN 52 Rymdepos - ljusinstallation24

4 Atelje Sockerbruket

31 Båthuset Galleri & Café 03 53 Björn Olivermark Bilderiet 23
5 ICA-Skansen 21 NÄSBY NAV 163 LÅNGRÄLLA
6 Coop-Konsum 21 32 Logi - Konst - Musik 54 Patrik Allgulander
7 Blå Kulan, galleri,silversm 33 Galleri Tinnert GLÖMMINGE
8 Emma Runesson 34 Janis von Heyking 55 Alsens Hantverk
9 Carl Lekander 35 Magnus Mellgren FÄRJESTADEN
MÖRBYLÅNGA KYRKBY ÖSSBY 56 Paradisverkstaden
10 Mirabellgården 36 Galleri Stenladan 57 Lotta & Mary Keramik 03
11 Bengt Winbladh EKETORP KVARNBACKEN
KASTLÖSA 37 Eketorps Borg 58 Hantverksgalleriet 23
12 Ann Lindström KVINNSGRÖTA TÄVELSRUM
13 Allégården Utställare på Svalgården: 59 Ribes Läder 02
14 Allégården 38 Anders Ehrlemark ÖLANDS SKOGSBY
15 Bengt Tuden 39 Frida Sjösten 60 Ateljé Printz 24
16 Galleri Fågelform-A. Hedin 02 40 Gunnar Karlsson 61 Ölands Folkhögskola
17 Stefan Ljungström 02 MELLBY TORP KARLEVI
18a LarsR Johansson, Åsa Ring 02 41 Peter Nilsson 62 Birgitta Bjurefalk
18 Gunilla Holmewi TRIBERGA VICKLEBY
19 Pär Mauritzson 02 42 Atelje Oldergården 03 63 Bessie Johanson
20 Ove Kaneberg 43 Maria Milton Loheden 03 64 Capellagården
21 Louise Winkler 02 44 Helges Hus STORA FRÖ
22 Kastlösa Mejeri 45 Havtornsgården 65 Jönssons Magasin
23 Kastlösa Glashytta 02 SLAGERSTAD 66 bodenBoden-konstrum
24 Galleri Alvaret 02 46 Atelje Slagerstad 03 66 Atelje Åkerman
25 Irene Hallström 02 STENÅSA 67 Ölands Örtagård
26 BiBiButiken 02 47 Formgiveriet 68 Irene Leijon
BJÄRBY SÖDRA SANDBY SANDBERGEN
27 Alvine De Mander 48 Galleri Undantaget 69 Jen Kastrau
GÅRDSTORP 103 SKARPA ALBY RESMO
28 Britt-Marie Arvesten 49 Atelje Lusthuset 24 70 Resmo Krukmakeri