29 september 2017
kl 19.00 - 01.00
avvikande tider förekommer

Sätter vi eld på Konstnatten !
Där du finner de 21 eldarnas sken
är Du välkommen i






SAMLINGSUTSTÄLLNING
I KONSTHALLEN
Västerlånggatan i norra änden
MÖRBYLÅNGA

VERNISSAGE
Lördag 23/9 11.00 - 17.00
ÖPPET
Söndag 24/9 11.00 - 17.00
Torsdag 28/9 11.00 - 17.00
KONSTNATTEN
Fredag 29/9 11.00 - 23.00
Lördag 30/9 11.00 - 17.00
Utställare med öppet till kl 01.00 ingen markering. Övriga markerade med tid.
KARTA DELTAGARE 2017


MÖRBYLÅNGA VENTLINGE BLÄSINGE
1 SAMLINGSUTSTÄLLNING 23 29 Norrgården Gårdsbutik 50 Atelje Himlavid23
2 Kulturdagarna - Parken 23 30 Majslabyrinten 51 Sylvias Konst 24
3 Atelje 3 Hedin GRÖNHÖGEN 52 Rymdepos - ljusinstallation24

4 Atelje Sockerbruket

31 Båthuset Galleri & Café 03 53 Björn Olivermark Bilderiet 23
5 ICA-Skansen 21 NÄSBY NAV 163 LÅNGRÄLLA
6 Coop-Konsum 21 32 Logi - Konst - Musik 54 Patrik Allgulander
7 Blå Kulan, galleri,silversm 33 Galleri Tinnert GLÖMMINGE
8 Emma Runesson 34 Janis von Heyking 55 Alsens Hantverk
9 Carl Lekander 35 Magnus Mellgren FÄRJESTADEN
MÖRBYLÅNGA KYRKBY ÖSSBY 56 Paradisverkstaden
10 Mirabellgården 36 Galleri Stenladan 57 Lotta & Mary Keramik 03
11 Bengt Winbladh EKETORP KVARNBACKEN
KASTLÖSA 37 Eketorps Borg 58 Hantverksgalleriet 23
12 Ann Lindström KVINNSGRÖTA TÄVELSRUM
13 Allégården Utställare på Svalgården: 59 Ribes Läder 02
14 Allégården 38 Anders Ehrlemark ÖLANDS SKOGSBY
15 Bengt Tuden 39 Frida Sjösten 71 Kyrkan i Ölands Skogsby
16 Galleri Fågelform-A. Hedin 02 40 Gunnar Karlsson 60 Ateljé Printz 24
17 Stefan Ljungström 02 MELLBY TORP 72 Syskonen Traore
18a LarsR Johansson, Åsa Ring 02 41 Peter Nilsson 61 Ölands Folkhögskola
18 Gunilla Holmewi TRIBERGA KARLEVI
19 Pär Mauritzson 02 42 Atelje Oldergården 03 62 Birgitta Bjurefalk
20 Ove Kaneberg 43 Maria Milton Loheden 03 VICKLEBY
21 Louise Winkler 02 44 Helges Hus 63 Bessie Johanson
22 Kastlösa Mejeri 45 Havtornsgården 64 Capellagården
23 Kastlösa Glashytta 02 SLAGERSTAD STORA FRÖ
24 Galleri Alvaret 02 46 Atelje Slagerstad 03 65 Jönssons Magasin
25 Irene Hallström 02 STENÅSA 66 bodenBoden-konstrum
26 BiBiButiken 02 47 Formgiveriet 66 Atelje Åkerman
BJÄRBY SÖDRA SANDBY 67 Ölands Örtagård
27 Alvine De Mander 48 Galleri Undantaget 68 Irene Leijon
GÅRDSTORP 103 SKARPA ALBY SANDBERGEN
28 Britt-Marie Arvesten 49 Atelje Lusthuset 24 69 Jen Kastrau
    RESMO
    70 Resmo Krukmakeri